Drukuj
  POMOC UKRAINIE

2022.08.19 - Czy dodatek węglowy może otrzymać uchodźca z Ukrainy, który wynajmuje mieszkanie ogrzewane węglem?

Czy dodatek węglowy może otrzymać uchodźca z Ukrainy, który wynajmuje mieszkanie ogrzewane węglem?

 

 

Tak, jest możliwe otrzymanie dodatku węglowego przez uchodźcę z Ukrainy, ale zależne to jest od jego statusu prawnego w Polsce.

 

Cudzoziemcy mogą otrzymać dodatek węglowy. Dotyczy to każdego cudzoziemca, a nie tylko obywateli Ukrainy.

 

Jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, dodatek węglowy przysługuje cudzoziemcom mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

  • na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d lub w art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej,
  • w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pobyt ze względów humanitarnych lub zgody na pobyt tolerowany.

Dodatek węglowy przysługuje także mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2021 r. poz. 1697), posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Obywatel Ukrainy, który spełnia jedno z ww. kryteriów może otrzymać dodatek węglowy.

 

 

Specustawa nie daje z automatu statusu uchodźcy

 

Podstawą pobytu większości uciekinierów z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r. (data wybuchu wojny na Ukrainie) jest ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

 

Ta ustawa nie daje z automatu statusu  uchodźcy w rozumieniu ww. ustawy o dodatku węglowym. Status uchodźcy jest zupełnie odrębną procedurą, którą koordynuje Urząd ds. Cudzoziemców.

 

Więcej informacji na temat możliwości uzyskania dodatku węglowego w Bukownie...