strona główna | mapa strony | RODO | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
DNI BUKOWNA 2022
2022-05-28 Sobota, Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Instagram Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2022.05.13 - Przydomowe kompostowniki to oszczędność pieniędzy i działanie na rzecz środowiska przyrodniczego!

 

Przydomowe kompostowniki
to oszczędność pieniędzy i działanie
na rzecz środowiska przyrodniczego!

 

 

Za wywóz śmieci płaci się coraz więcej. Zgodnie z unijnymi wymogami, co najmniej połowa wszystkich odpadów musi trafić do recyklingu, dlatego najwięcej płacą ci, którzy nie segregują śmieci. Jednak nawet dla segregujących podwyżki opłat są odczuwalne, stąd każdy próbuje zaoszczędzić na śmieciach. Jednym z rozwiązań, ale tylko dla właścicieli nieruchomości z ogrodem, jest postawienie przydomowego kompostownika.

 

Rada Miejska w Bukownie podjęła uchwałę, pozwalającą na obniżenie opłat za odbiór odpadów o 3 zł od jednego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość. Jest to możliwe w przypadku zadeklarowania kompostowania odpadów biodegradowalnych.

 

Osoby, które dotąd jeszcze nie zadeklarowały kompostowania takich odpadów mogą to zrobić składając e-deklarację poprzez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej ePUAP lub osobiście w Miejskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Bukownie, ul. Leśna 7B, gdzie w odpowiednio wypełnionej deklaracji DZ-2022, w części "D. Ustalenia wysokości opłaty" należy zakreślić chęć kompostowania odpadów ulegających biodegradacji.

 

Kompost pomaga w poprawieniu struktury gleby - zarówno tej lekkiej i piaszczystej, jak i ciężkiej i gliniastej, spulchniając ją. Dodanie kompostu do gleby zwiększa jej żyzność, zdolność do magazynowania wilgoci. Kompost jest bogaty w różnorodne składniki odżywcze, może być więc cennym źródłem materii organicznej zasilając uprawy i nie stwarzając przy tym ryzyka przenawożenia gleby. Przełoży się to na bujniejszy wzrost roślin a co za tym idzie większe plony. Dla osób uprawiających przydomowy ogródek to oszczędność – ponieważ zmniejsza się ilość nawozów, które trzeba kupić aby uzyskać dobry plon.

 

Kompostowanie to naturalny proces biologiczny polegający na biodegradacji substancji organicznych (zawierających węgiel i azot) przez bakterie, grzyby, dżdżownice i owady przy dostępie tlenu z powietrza. Zwyczajowo materiały używane do kompostowania dzieli się na materię "zieloną" będącą podstawowym źródłem azotu i wilgoci oraz materię "brązową" będącą głównym źródłem węgla.

 

Materia "zielona" to ścięta trawa, resztki roślin ozdobnych, warzyw i owoców (bez objawów chorób), chwasty (które nie zawiązały jeszcze nasion), odpady roślinne z gospodarstwa domowego (obierki z warzyw i owoców, resztki potraw), fusy z kawy i herbaty. Materia "brązowa" to suche liście, drobne gałęzie i duże gałęzie rozdrobnione na zrębki, trociny, popiół drzewny, szary papier, rozdrobniony karton, ręczniki papierowe, chusteczki celulozowe, skorupki z jaj.

 

Do kompostowania nie nadają się odpady pochodzenia zwierzęcego (produkty mleczne, mięso, kości, tłuszcz, itd.) – przywabiają muchy, które mogłyby się tu mnożyć. Dodawanie do kompostu chorych roślin, zapleśniałych odpadów po owocach cytrusowych może sprawić, że będzie on bezużyteczny z powodu zawartych w nim toksycznych substancji lub patogenów. Dodanie do kompostu chwastów, które już zawiązały nasiona może po jego wymieszaniu z wierzchnią warstwą gleby spowodować rozprzestrzenienie się uciążliwych roślin, których chcieliśmy się pozbyć. Z kolei duże nierozdrobnione gałęzie, nie rozłożą się w ciągu kilku czy kilkunastu miesięcy i utrudnią lub uniemożliwią nam mieszanie kompostu. Do kompostu nie można dodawać, pieluch, podpasek i tamponów, psich i kocich odchodów, niedopałków papierosów, ani dużych ilości oleju po smażeniu.

 

Kompostowanie jest także przyjazne środowisku ponieważ ogranicza ilość bioodpadów trafiających na wysypiska śmieci – nie jest zużywane paliwo potrzebne do ich transportu a także wydłuża się czas, w którym wysypiska mogą pełnić swoją funkcję. Gdy odpady organiczne rozkładają się na wysypisku powstaje metan, ponieważ, nie ma tam dostępu odpowiedniej ilości tlenu i zachodzą procesy gnilne. Metan jest gazem cieplarnianym, a jego wpływ na ocieplanie klimatu jest ponad 25 razy większy, niż taka sama ilość dwutlenku węgla. Zatem kompostowanie odpadów organicznych to może być także nasz wkład w ochronę powietrza i klimatu.

 

Kompostowanie ma jednak swoje ograniczenia. Co prawda nie są potrzebne duże nakłady finansowe ale wytworzenie kompostu wymaga trochę czasu. Przemiana bioodpadów w kompost zachodzi w przeciągu 6 – 12 miesięcy.

 

Odpadki organiczne przywabiają żywiące się nimi zwierzęta. Odpowiednio prowadzony kompostownik nie powinien wytwarzać nieprzyjemnego zapachu. Jeśli jednak go wydziela, to prawdopodobnie została zachwiana równowaga pomiędzy odpadami "zielonymi" i "brązowymi". Najlepsza proporcja to 2 części mokrych "zielonych" odpadów na 3 części suchych "brązowych". Tych ostatnich może być nawet około dwa razy więcej niż odpadów zielonych.

 

W celu uzyskania kompostu o najlepszych właściwościach konieczne jest jego przewracanie, które zwiększa natlenienie materiału i przyspiesza dojrzewanie kompostu. W przypadku przesuszenia kompostu konieczne jest jego podlewanie. Używać można deszczówki, czystej wody wodociągowej lub wody pozostałej po płukaniu warzyw i owoców.
 
Opracowanie: Anna Śliwińska-Wyrzychowska
 


Drukuj

DNI BUKOWNA 2022

POMOC UKRAINIE

Srodki finansowe dla osob pomagajacym obywatelom Ukrainy

Bezplatna pomoc psychologiczna dla uchodzcow z Ukrainy w Bukownie


 
Biuletyn Informacji Publicznej

Podatki Lokalne 2022

Gminny Program Dofinansowania Wymiany Zrodel Ciepla

Program - Czyste Powietrze
DOTACJE Ogrzej się z TAURONEM

EnMS ZWROT ZA PIEC

Centralna Ewidencja Emisyjnosci Budynkow

Kryta plywalnia zaprasza...

Płatnoœci
Jakosc powietrza w Bukownie
 

 
Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI W BUKOWNIE
HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW KOMUNALNYCH

REJESTR DZIAŁALNOŒCI REGULOWANEJ W ZAKRESIE ODBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH OD WŁAŒCIEILI NIERUCHOMOŒCI 
Z TERENU MIASTA BUKOWNO
WOSP - XXIII FINAŁ
Basen MOSiR zaprasza...

Narodowy Spis Powszechny 2021

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
ZIMOWE UTRZYMANIE DROG

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
1 procent Twojego podatku

Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 3451497


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Bukownie
 
Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Instagram
Bukowno on Facebook
Bukowno on Google+
Bukowno on YouTube