strona główna | mapa strony | RODO | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
Zakochaj Sie w Bukownie! (foto. Piotr Buk)
2024-03-29 Piątek, Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Instagram Bukowno on X
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2012.06.26 - Przegląd Olkuski: "50 lat minęło - czas wspomnień i wyróżnień".

50 lat minęło - czas wspomnień
i wyróżnień

 

 

Jubileuszowe Dni Bukowna 2012 formalnie rozpoczęły się w sobotę, jednak już w piątek z racji okrągłej rocznicy nadania praw miejskich Bukownu, w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się uroczysta gala, w której udział wzięły władze miasta i powiatu oraz zaproszeni goście. Podniosłe spotkanie, a w dalszej kolejności także i wystawny bankiet, był okazją do nagrodzenia osób i firm, które dla Bukowna mają wartość nieocenioną. Każdy z gości miał też okazję zapoznać się z półwiekową historią miasta. Również i my z racji złotego jubileuszu Bukowna zapraszamy do małej wycieczki w przeszłość...

 

Bukowno to najmłodsze miasto w powiecie olkuskim. Jego historia sięga zaledwie 1962 roku i zupełnie nie oddaje zamierzchłych dziejów tej ziemi. Przypomnijmy, że początki miasta sięgają pierwszej połowy XV wieku. Bukowno tuż po wojnie było małą osadą, liczącą zaledwie 1200 mieszkańców. Skrywane w tej ziemi skarby, a więc rudy cynku i ołowiu oraz złoża piasku i związanym z nim kopalnictwem, wpłynęły na rozwój tego regionu. Najważniejszym czynnikiem rozwoju miasta było utworzenie w latach 50 – tych ubiegłego wieku, na bazie istniejącej kopalni i huty, zakładów górniczo – hutniczych Bolesław. Uruchomiono pierwsze piece, pracę rozpoczęły zakłady związane z produkcją ołowiu czy elektrolizy cynku. Utworzone pod koniec lat 50 – tych Bukowno Osiedle szybko rozwijało się i rozrastało. Stale przybywali nowi mieszkańcy, którzy znajdowali zatrudnienie w ZGH. Zaczęto stawiać nowe bloki mieszkalne, budynki użyteczności publicznej, a wszystko często w ramach czynu społecznego. Rozwijało się też budownictwo indywidualne. Nie bez znaczenia dla rozwoju Bukowna była i nadal jeszcze jest niezwykła przyroda. Nietrudno przecież zakochać się w okolicznych lasach sosnowych i bukowych, od których przecież nazwę wzięła miejscowość. Te lasy to prawdziwy raj dla miłośników ciszy i aktywnego wypoczynku, a wśród roślinności rzeka Sztoła. Wspaniałość okolicznej przyrody, doceniona została już w okresie międzywojennym, kiedy w Bukownie powstał kompleks domków letniskowych „Leśny Dwór”, a miejscowość stała się znanym uzdrowiskiem i była nim jeszcze do lat 70 – tych XX wieku. W dniu wejścia w życie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, w sprawie utworzenia niektórych miast, 18 lipca 1962r. Osiedlu Bukowno nadano prawa miejskie. Powstało miasto liczące wówczas sześć tysięcy mieszkańców.

 

W okresie ostatnich pięćdziesięciu lat, Bukowno kilka razy zmieniało swoją przynależność administracyjną. Losy miasta były również czasowo połączone z sąsiednim, zaprzyjaźnionym Bolesławiem. Ostateczny podział na Miasto Bukowno i Gminę Bolesław, nastąpił 2 kwietnia 1991r.

 

Choć krótkie, bo zaledwie 50 – letnie dzieje Bukowna w zestawieniu z wielowiekowym Bolesławiem czy chociażby z Olkuszem prezentują się mniej okazale, to właśnie na przestrzeni tych ostatnich pięćdziesięciu lat zostały podjęte i zrealizowane inicjatywy, z których mieszkańcy i kolejni rządzący mogli być dumni i są dumni do dzisiaj. Powstały nowe osiedla mieszkaniowe, rozpoczęto budowę kanalizacji sanitarnej. Miasto prawie w całości zostało zgazyfikowane. Wybudowano m.in. dworzec kolejowy, przychodnię zdrowia, kompleks wypoczynkowo - sportowy ze stadionem, halą, hotelem i basenem, powstały drogi asfaltowe, szkoły i przedszkola, kościoły czy chociażby strażnica OSP.

 

Po zmianach ustrojowych w 1989r. w dziejach Bukowna nastąpił znaczny rozwój przedsiębiorczości lokalnej. Powstało blisko tysiąc prywatnych podmiotów gospodarczych. Ostatnie lata to intensywny wzrost wydatków na inwestycje związane z życiem codziennym mieszkańców. Oddano do użytku Centrum Kultury im. Jana Pawła II, wyremontowano większość dróg oraz przeprowadzono mniejszą lub większą renowację obiektów użyteczności publicznej. Powstały choćby kompleksy boisk sportowych przy Zespole Szkół nr 1, boisko „Orlik” przy obiektach MOSiR-u. Zmodernizowano też plac targowy i najbliższe jego otoczenie. Władze troszczą się również o bezpieczeństwo swoich mieszkańców instalując monitoring. W ostatnim czasie miasto skorzystało ze środków zewnętrznych na łączną sumę ponad 21 milionów złotych.

 

Obecnie w Bukownie powstaje nowy basen wielofunkcyjny z zapleczem sanitarnym, a także kompleksowe uzbrojenie systemu aktywności gospodarczej przy ul. Kolejowej, obejmującej obszar 34 hektarów na łączną kwotę około 25 milionów zł. Gospodarz miasta Mirosław Gajdziszewski żyje nadzieją, że budowę basenu uda się zakończyć na początku przyszłego roku, aby już w maju móc uroczyście oddać nowy kompleks do użytku publicznego.

 

Głównym pracodawcą dla mieszkańców Bukowna i całego powiatu olkuskiego od lat pozostaje ZGH Bolesław S.A., który jest liderem produkcji na swoim rynku nie tylko w skali kraju, ale i znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej. Dzięki dobrze przygotowanym terenom inwestycyjnym oraz równie dobremu klimatowi dla biznesu, na terenie miejscowości powstały nowe zakłady pracy, również z udziałem kapitału zagranicznego.

 

Warto w tym miejscu podać przykład firmy Schneider Electric, która na światowym rynku jest liderem rozdziału energii elektrycznej oraz automatyki przemysłowej. To właśnie bukowieński oddział tego światowego potentata, podczas piątkowej gali został nagrodzony „Różą Biznesu” – nowym odznaczeniem, przyznawanym przez Burmistrza Bukowna dla dużych i małych firm. Podobną statuetkę tym razem za działalność w nieco mniejszym zakresie odebrał przedstawiciel przedsiębiorstwa Grzanpol.

 

Miasto to nie tylko infrastruktura, miasto to też ludzie. A tych ludzi przez duże „L” z otwartymi sercami w Bukownie jest naprawdę sporo. W takie dni jak te, rozpoczynające jubileuszowe obchody istnienia miasta, okazji do nagrodzenia postaci zaangażowanych w życie społeczności nie można było przecież przegapić. - Jubileusz wyjątkowy, więc i odznaczonych śmiało można nazwać wyjątkowymi – mówił podczas dekoracji Przewodniczący Rady Miejskiej w Bukownie, Zbigniew Urbański. To właśnie miejscy radni przyznali honorowy tytuł: „Zasłużony dla Miasta Bukowna” czterem osobom - za wybitne osiągnięcia mające doniosłe znaczenie dla rozwoju i promocji miasta w dziedzinie kultury, oświaty i sportu. Przy nagradzaniu pod uwagę brana była również aktywność kandydatów w rozwój miasta, zasługująca na szczególne uznanie. W tej kategorii wyróżnienia odebrali: Bożena Bogajewska – Piętka, Jan Galicki, Zdzisław Szotek oraz ks. infułat Antoni Norman. - W imieniu wszystkich tak szczególnie docenionych, serdecznie dziękuję za zaufanie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że to wyróżnienie nas zobowiązuje, abyśmy dalej naszą pracą budowali piękny wizerunek naszego miasta – mówił w imieniu nagrodzonych ks. Norman.

 

Burmistrz przyznał także „Serca dla Bukowna”. Tutaj nagrodzonych było aż dziesięciu, a każdy z odbierających pamiątkowe statuetki wydawał się być wyróżnieniem zaskoczony. Nagrodzono przyjaciół miasta, którzy o Bukownie nie boją się mówić i Bukowna się nie wstydzą. Jako pierwsza nagrodzona została Posłanka Lidia Gądek. Później po odbiór statuetek udali się również prof. Zofia Budrewicz, Agata Knapik, Edyta Krzemień, Miroslav Bliśtan (Starosta partnerskiej Gminy Rudnany) prof. Rafał Niżankowski, Jerzy Kwaśniewski, Bogusław Ochab oraz Dariusz Niebudek. Wyróżnienia osobiście nie mógł odebrać Marszałek Województwa Małopolskiego, Marek Sowa.

 

Uroczystą galę wsparły wystąpienia gości, serdeczne życzenia i gratulacje. Wzniesiono też toast za kolejne jubileusze. Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia historii miasta, od jego narodzin, aż po dzień dzisiejszy. Po części oficjalnej można było zrobić sobie wspólne zdjęcie i posłuchać niezwykłego występu jednej z nagrodzonych osób – pochodzącej z Bukowna śpiewaczki musicalowej, Edyty Krzemień. W części bankietowej uczestników gali zabawiał śląski duet Kola&Jula. Wspólna zabawa trwała do późnych godzin nocnych. To był jednak tylko przedsmak weekendowych wydarzeń...

 

 

Przegląd Olkuski

 

Galeria zdjęć

 

 


Drukuj





Wybory Samorzadowe 2024

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Podatki Lokalne 2024

ZAPŁAĆ Podatki Lokalne ONLINE

Jakosc powietrza w Bukownie
 
Zimowe utrzymanie drog i chodnikow

EKODORADCA - Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny
Kryta plywalnia zaprasza...

SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI W BUKOWNIE
Alkohol! Otwórz się na pomoc
DOTACJE DO OCZYSZCZALNI PRZYDOMOWYCH I SZCZELNYCH SZAMB

Gminny Program Dofinansowania Wymiany Zrodel Ciepla

Program - Czyste Powietrze
Program - Cieple Mieszkanie
Program Priorytetowy Moj Prad 5.0
Program - JAWOR 2

DOTACJE Ogrzej się z TAURONEM

EnMS ZWROT ZA PIEC

Wymien zrodlo ciepla i zyskaj dofinansowanie od PGNiG Obrot Detaliczny!

Centralna Ewidencja Emisyjnosci Budynkow

HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW KOMUNALNYCH

Plan dystrybucji jodku potasu - DZIAŁANIA PREWENCYJNE

POMOC UKRAINIE

Srodki finansowe dla osob pomagajacym obywatelom Ukrainy

Bezplatna pomoc psychologiczna dla uchodzcow z Ukrainy w Bukownie

Basen MOSiR zaprasza...


 
Badania ankietowe

Płatnoœci
Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

REJESTR DZIALALNOSCI REGULOWANEJ W ZAKRESIE ODBIERANIA ODPADOW KOMUNALNYCH OD WŁASCIEILI NIERUCHOMOSCI Z TERENU MIASTA BUKOWNO
WYKAZ PODMIOTOW POSIADAJACYCH ZEZWOLENIE BURMISTRZA MIASTA BUKOWNO SWIADCZACYCH USLUGI OPROZNIANIA ZBIORNIKOW BEZODPLYWOWYCH ORAZ OSADNIKOW W INSTALACJACH PRZYDOMOWYCH OCZYSZCZALNI SCIEKOW I TRANSPORTU NIECZYSTOSCI
DNI BUKOWNA 2023

WOSP - XXIII FINAŁ
Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO

Biuletyn Informacji Publicznej


Odwiedzin: 3761380





Hotspot Bukowno
Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Bukowno on Twitter
Bukowno on Instagram
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube



https://www.traditionrolex.com/15