strona główna | mapa strony | RODO | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
SZCZEPIMY SIE
2021-07-26 Pon., Imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Instagram Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2020.12.10 - Przegląd Olkuski: "Co czeka nas po likwidacji kopalni?".

 

Co czeka nas

po likwidacji kopalni?

 

 

Na początku listopada miało miejsce spotkanie władz powiatu olkuskiego oraz tworzących go gmin z zarządem spółki ZGH "Bolesław" S.A. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, zostało ono zorganizowane w formie telekonferencji. Celem spotkania było omówienia skutków, jakie przyniesie dla okolicznych miejscowości likwidacja zakładu górniczego Kopalnia Olkusz – Pomorzany.

 

Kopalnia zaczęła swoje funkcjonowanie w 1974 roku i już od dłuższego czasu mówiło się o planach jej zamknięcia ze względu na wyczerpywanie się złóż. Zaprzestanie wydobycia  niesie za sobą szereg następstw, zarówno o charakterze społecznym i ekonomicznym, jak i środowiskowym. Część z nich odczujemy od razu. Na inne zaś przyjdzie nam poczekać długie lata.

 

Pod koniec kwietnia podjęliśmy decyzję o zakończeniu wydobycia z końcem tego roku, oczywiście wdrażając przez kilka ostatnich lat bardzo duży program, mający na celu przygotowanie huty do samodzielnego funkcjonowania. Tak, aby zaprzestanie działalności górniczej nie wiązało się z zamknięciem ZGH "Bolesław" – mówił w trakcie spotkania prezes ZGH „Bolesław” Bogusław Ochab.

 

Likwidacja miejsc pracy

 

Pierwszą kwestia, z jaką przyjdzie się zmierzyć lokalnej społeczności, jest widmo bezrobocia. W części górniczej i flotacyjnej zakładu pracowało łącznie około 1000 osób. Część z nich zdążyła już znaleźć sobie nowe zajęcie w innych firmach. Na flotacji zostanie około 200 osób, które mają szanse na pracę przez dłuższy okres. Zakład będzie bowiem dalej prowadzić przerób szlamu i innych materiałów. Przy procesie likwidacji – w okresie od 7 do 12 miesięcy – zatrudnienie kontynuować będzie 300 górników. Kolejne 44 osoby przeniesione zostaną na hutę.

 

Oznacza to, że od początku przyszłego roku bezrobotnych może być około 450 osób, z czego ponad 100 posiada uprawnienia emerytalne. Spółka podjęła starania, aby ograniczyć społeczne skutki likwidacji kopalni do minimum. Dlatego podpisane zostały umowy o alokacji pracowników z przedsiębiorstwami takimi, jak: Tauron Wydobycie, KGHM oraz Jastrzębska Spółka Węglowa. To tam trafić mogą osoby zwalniane z miejscowego zakładu. – Wydaje mi się, że na te 350 osób (nie licząc emerytów) szansa zatrudnienia pracowników jest bardzo duża a ofert pracy jest prawie 800. Stąd też według mnie to będzie bardziej wolą pracownika, by z tych ofert skorzystać – mówił w trakcie spotkania prezes spółki.

 

Zmiany w przyrodzie

 

Dużo większym problemem mogą być kwestie środowiskowe. Okazuje się bowiem, że kopalnia ma ogromny wpływ na lokalny ekosystem. – Podczas jej budowy i uzyskiwania koncesji podstawowym elementem, aby można było prowadzić eksploatację, było odwodnienie zakładu. Zakład wtedy wybudował pompownie i odwadniał ten teren, w związku z czym powstał potężny lej depresji, czego wszyscy byli świadomi – relacjonował prezes ZGH.

 

Zamknięcie zakładu oznacza wyłączenie pomp i stopniowe wypełnianie leja depresji. Wody po zalaniu wyrobisk, będą wypłukiwały siarczany cynku i metali ciężkich. W związku z tym rodzi się szereg pytań. Czy wody te będą nadawać się do wykorzystania w procesach technologicznych stosowanych przez hutę? Czy za kilka lat, zapełnienie leja i przywrócenie stanu pierwotnego sprzed pół wieku, nie podtopi części terenu okolicznych gmin? – to tylko część z nich.

 

Nikt tak naprawdę nie jest w stanie przewidzieć, jak ostatecznie zachowają się siły. Nie wiadomo, co stanie się np. z rzeką Sztoła, która obecnie stanowi jedną z atrakcji Bukowna. – Z opracowania hydro-geologicznego wynika jednoznacznie, że wyłączenie pomp głównego odwodnienia w kopalni spowoduje stopniowe odbudowywanie się źródeł rzeki Sztoły. Tylko czy woda z tych źródeł popłynie korytem, czy zostanie zdrenowana przez kopalnię piasku Szczakowa? – zastawiali się uczestnicy spotkania.

 

Kto będzie odpowiadać za szkody?

 

Kolejnym problem jest kwestia ewentualnych odszkodowań za podtopienia mogące wystąpić w przyszłości. – Wyłączenie pomp i przywrócenie stanu pierwotnego to problem naszej firmy, bo likwidujemy zakład, gmin, czy może nasz wspólny? – pytał retorycznie w trakcie spotkania prezes Ochab. – Jeżeli pojawi się podtopienie poza terenem górniczym, to należy zastanowić się, czy to jest szkoda górnicza czy nie? W sytuacji, kiedy coś takiego ma miejsce na terenie, na którym dawniej była podmokłość czy bagno, to jest to przywrócenie stanu naturalnego. Natomiast mogą być nieoczekiwane źródła w miejscach, w których ich wcześniej nie było – wtórował mu Hubert Długosz, mecenas ZGH "Bolesław".

 

Kto więc ponosić będzie odpowiedzialność za podtopienia i szkody w przypadkach, które nie będą wyczerpywać definicji tradycyjnej szkody górniczej? Na przestrzeni lat powstało przecież wiele zabudowań, wzniesionych w miejscach, o których teraz wiemy, że w przyszłości staną się terenami podmokłymi. – Budowa obiektów na terenach, gdzie kiedyś była woda, następowała w zgodzie z prawem i z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który  na przestrzeni lat zawsze był opiniowany z Urzędem Górniczym – wskazywał Krzysztof Dudziński, wójt gminy Bolesław.

 

Wobec powyższych uwag uczestnicy spotkania przyznali, że prędzej czy później może zacząć dochodzić na tym tle do sądowych sporów. – Może się okaże, że za ileś lat gmina albo mieszkańcy będą się sądzić z następcą prawnym zakładu górniczego, jeżeli taki jeszcze będzie – mówiła w trakcie podsumowania wicestarosta Krystyna Kowalewska. W związku z tym wszystkie strony wyraziły wolę utworzenia roboczego zespołu, który mógłby wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie.

 


Drukuj


 
Biuletyn Informacji Publicznej

Basen MOSiR zaprasza...

Narodowy Spis Powszechny 2021

Gminny Program Dofinansowania Wymiany ródeł Ciepła

Centralna Ewidencja Emisyjnosci Budynkow

Płatnoœci
Podatki Lokalne 2021

Jakosc powietrza w Bukownie
 

 
Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI W BUKOWNIE
HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW KOMUNALNYCH

REJESTR DZIAŁALNOŒCI REGULOWANEJ W ZAKRESIE ODBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH OD WŁAŒCIEILI NIERUCHOMOŒCI 
Z TERENU MIASTA BUKOWNO
Program - Czyste Powietrze
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
Kryta plywalnia zaprasza...

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
ZIMOWE UTRZYMANIE DROG

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
1 procent Twojego podatku

Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 3276569


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Bukownie
 
Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Instagram
Bukowno on Facebook
Bukowno on Google+
Bukowno on YouTube