strona główna | mapa strony | RODO | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
SZCZEPIMY SIE
2021-09-26 Niedziela, Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Instagram Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2012.07.06 - Przegląd Olkuski: Związkowcy z ZGH "Bolesław" zablokują krajówkę.

 Związkowcy z ZGH "Bolesław"

 zablokują krajówkę.

 

 

Związkowcy z ZGH „Bolesław” w Bukownie w ramach akcji protestacyjnej planują zablokować drogę krajową nr 94. Manifestacja została zaplanowana na 13 lipca, a jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na gigantyczne koszty energii elektrycznej. Jeśli polityka energetyczna rządu się nie zmieni, największy zakład w powiecie olkuskim może zostać zepchnięty na skraj bankructwa. Akcję związkowców poparło w referendum 70% załogi. Między 6. rano a 14. związkowcy  zablokują ruch samochodowy na przejściu dla pieszych na „krajówce” na wysokości Kopalni „Olkusz”.

 

- Przepraszamy kierowców za utrudnienia w ruchu i prosimy o zrozumienie naszego położenia – apelują związkowcy. Blokada będzie trwała od 5 minut do pół godziny.

 

 

Górnicy i hutnicy wychodzą na ulicę

 

- Dążymy do równego traktowania podmiotów energochłonnych w Polsce, na takich samych zasadach jak w innych krajach Unii Europejskiej. Nie godzimy się na takie traktowanie naszych Zakładów w sposobie naliczania opłat za energię elektryczną. Pomimo naszych wspólnych działań, kilkuletnich starań, aby wprowadzić dla odbiorcy energochłonnego takie same zasady, jakie są stosowane w innych krajach UE, nie otrzymaliśmy żadnych propozycji konkretnych rozwiązań systemowych. Ze strony Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Gospodarki brakuje zrozumienia, jakiejkolwiek woli, aby problem rozwiązać – podnoszą związkowcy z ZGH „Bolesław” w Bukownie. Ich zdaniem konsekwencją opieszałości Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Gospodarki będzie doprowadzenie do upadku największego przedsiębiorstwa produkującego cynk elektrolityczny, produkt konkurencyjny i spełniający wszystkie światowe normy.

 

- Nasza akcja jest związana wyłącznie z problemem energii elektrycznej. Niesprawiedliwe jest to, że dyrektywy unijne, regulujące ulgi dla zakładów energochłonnych, są respektowane w innych krajach Wspólnoty, a w Polsce nie. Nasza akcja ma wyłącznie charakter społeczny, a nie polityczny. Zależy nam na utrzymaniu miejsc pracy. Nie wymagamy od rządu specjalnego traktowania, ale zastosowania rozwiązań, które się nam należą – postuluje w imieniu związkowców Jan Kajda, przewodniczący MNSZZ „Górników” w ZGH „Bolesław”. Brak zdecydowanych kroków ze strony rządowej, posunął związkowców do radykalnych decyzji.

 

 

ZGH walczy o energię

 

Walka o europejskie standardy w zakresie energii jest prowadzona przez ZGH od 5 lat. W tym czasie odbyły się setki spotkań, rozmów, wysyłane były do ministerstw pisma, ekspertyzy i inne dokumenty. Zostało utworzone ogólnopolskie Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, którego przewodniczącym został Henryk Kaliś, na co dzień pełnomocnik zarządu do spraw zarządzania energią w ZGH „Bolesław”. Jednym z wielu efektów działania tego Forum było powołanie grupy roboczej przez ministra Waldemara Pawlaka.

 

- Działalność Forum sprawiła, że tematyka stała się powszechna. Nasze argumenty przekonały wszystkich. Jest deklaracja wsparcia ze strony rządzącej, ale my potrzebujemy bardzo konkretnych regulacji prawnych. Bez zmian w polityce energetycznej nie jesteśmy w stanie dalej funkcjonować i być konkurencyjni na globalnym rynku – przekonuje Henryk Kaliś.

 

Wszystkiemu winne są gigantyczne rachunki za prąd. Zakłady zużywają rocznie około 500 GWh energii, za co płacą około 145 mln zł. Na ten koszt składają się realne zużycie prądu (za MWh jest to koszt 290 zł netto) oraz akcyza i koszty certyfikatów. Walka toczy się o te dwa ostatnie elementy, składowe polityki energetycznej. Gdyby w ich zakresie obowiązywało unijne prawo, tak jak na Zachodzie, ZGH „Bolesław” zaoszczędziłoby około 30 – 35 mln zł w skali roku. Zdaniem specjalistów, jest to bardzo dużo i gra jest warta świeczki.

 

 

My też jesteśmy w Unii

 

Koszty energii to 23% wszystkich kosztów, jakie ponoszą Zakłady. 60% prądu pochłania huta przy elektrolizie cynku, pozostała energia zużywana jest w procesie wydobycia urobku i jego wstępnej obróbce. Nie dziwi fakt, że rachunki za prąd nigdy nie były małe. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat wzrosły niemal dwukrotnie, przy podobnym poziomie zużycia. Zarząd zaczął szukać oszczędności, w wyniku których ograniczono zużycie o 20%. Z ekspertyz wynika, że wskaźnik poboru prądu jest teraz porównywalny z zachodnią konkurencją. Cena, jaką za niego płacą, znacznie się różni.

 

– Głównie powinno się skoncentrować na tych parapodatkach, czyli na akcyzie i certyfikatach o energii odnawialnej. Jeżeli chodzi o akcyzę, to wszystko jest w rękach ministra finansów, bo akcyza jest dochodem budżetu państwa. Dyrektywa Unii Europejskiej z 2003 roku mówi jednoznacznie, że w zakresie podatku firmy energochłonne mogą być albo całkowicie, albo częściowo zwolnione. Najbardziej boli nas to, że w Unii Europejskiej tylko Polska i Łotwa z tego nie korzystają, a pozostałe państwa ulgi dla firm energochłonnych wprowadziły – mówił „Przeglądowi” już dwa lata temu Bogusław Ochab, prezes ZGH „Bolesław” w Bukownie.

 

Rozwiązania systemowe zdaniem wszystkich przemysłowców zbyt długo zalegają w ministerialnych i rządowych szufladach. Protest w powiecie olkuskim ma zwrócić uwagę Warszawy na naglący problem i spowodować konkretne zmiany w prawie energetycznym.

 

 

Co dalej z prywatyzacją?

 

Nie jest tajemnicą, że proces prywatyzacyjny utknął w martwym punkcie i wciąż nie jest jasne, jakie będą dalsze losy Zakładów, a dokładniej – czy będą dalej spółką skarbu państwa, czy może trafią w prywatne ręce. Związkowcy są jednomyślni w tej kwestii i uważają, że z ich punktu widzenia nie ma to żadnego znaczenia. Regulacje w omawianym zakresie są bowiem takie same dla wszystkich zakładów – prywatnych i państwowych.

 

- Forma prowadzenia nie jest istotna, ważne są miejsca pracy, o które my walczymy. To są setki rodzin, które mogą stracić źródło finansowania. Wielokrotnie udowodniliśmy, że zależy nam na naszej firmie i potrafimy o nią walczyć. Tak będzie i w tym przypadku – mówi Jan Kajda.

 

- Załoga ma pełną świadomość tego, co dzieje się w firmie. Otrzymuje zawsze rzetelną informację i sama podejmuje decyzje. W tym momencie przybrała ona kształt akcji protestacyjnej – uważa Henryk Kaliś, zapytany o to, czy związkowcy mają poparcie Zarządu ZGH „Bolesław” w Bukownie.

 

 

ZGH „Bolesław” w Bukownie jest największym pracodawcą w powiecie olkuskim, działającym na terenie czterech gmin. Zatrudnia 1740 osób, ale w całej grupie kapitałowej pracuje ponad 3 tysiące osób. Częścią Zakładów jest kopalnia głębinowa, z której rocznie na powierzchnię wyjeżdża 2,5 mln ton rudy. Zakłady wytwarzają koncentrat cynku i koncentrat ołowiu, z których huta produkuje czysty cynk elektrolityczny. W ubiegłym roku udziały Skarbu Państwa zostały przeznaczone na sprzedaż, jednak póki co prywatyzacja nie została przeprowadzona i dalej nie wiadomo, czy w ogóle do niej dojdzie.

 

Emilia Kotnis-Górka

Przegląd Olkuski

 


 
Huta Cynku:
obawy przed drogim prądem i pakietem

 

 

 


Drukuj


 
Biuletyn Informacji Publicznej

Narodowy Spis Powszechny 2021

Gminny Program Dofinansowania Wymiany ródeł Ciepła

Centralna Ewidencja Emisyjnosci Budynkow

Kryta plywalnia zaprasza...

Płatnoœci
Podatki Lokalne 2021

Jakosc powietrza w Bukownie
 

 
Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI W BUKOWNIE
HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW KOMUNALNYCH

REJESTR DZIAŁALNOŒCI REGULOWANEJ W ZAKRESIE ODBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH OD WŁAŒCIEILI NIERUCHOMOŒCI 
Z TERENU MIASTA BUKOWNO
Program - Czyste Powietrze
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
Basen MOSiR zaprasza...

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
ZIMOWE UTRZYMANIE DROG

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
1 procent Twojego podatku

Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 3317675


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Bukownie
 
Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Instagram
Bukowno on Facebook
Bukowno on Google+
Bukowno on YouTube